10/09/2020

Космічні інвестиції: перспективні проекти та нові стартапи

Космічна галузь останнім часом виглядає надзвичайно багатообіцяюче.

Так, на останні п’ять років припадає дві третини всіх інвестицій в космос.

Венчурні капіталісти інвестували рекордні $ 5,8 млрд в 178 комерційних космічних стартапів по всьому світу в 2019 році, що на 38% більше в порівнянні з попереднім роком. Тільки на 2 проекти Blue Origin і SpaceX прийшлось близько 41% інвестицій, які були перенаправлені на космічні підприємства в Китаї і Великобританії.

Співзасновник Amazon Джефф Безос інвестував в свою компанію близько $ 1,4 млрд, збільшивши капітал шляхом продажу своїх акцій Amazon. SpaceX Ілона Маска не значно поступається – компанія залучила трохи більше $ 1 млрд в 2019 році в серіях J, K і L, при цьому оцінка компанії перевищила $ 33 млрд. За оцінками фінансових аналітиків прогнозована вартість компанії SpaceX складе $ 57 млрд в 2020 році, і досягне $ 147 млрд до 2025 року. Потенційна прибутковість до 2021 року (планована дата IPO) складе більше 100%.

Фірма супутникового інтернету OneWeb також залучила понад 1 мільярда доларів, на чолі з Softbank Group і Grupo Salinas.

Які космічні компанії варто розглянути в якості інвестування крім SpaceX?

✔️ Virgin Galactic

28 жовтня 2019 року на Нью-Йоркській фондовій біржі (NYSE) почалася торгівля акціями космічної компанії британського підприємця Річарда Бренсона – Virgin Galactic. В результаті вона стала першою публічною комерційною космічною компанією.

Під час коронавірусу підприємство втратило близько 77% вартості своїх акцій, проте швидко почало відновлення. Зокрема, в період з 20 березня по 20 травня цінні папери подорожчали на 55%. За аналогічний період індекс S & P 500 виріс всього на 29%.

Штовхають акції вгору далекосяжні плани компанії: до кінця 2020 року компанія планує здійснити перший в світі туристичний суборбітальний політ. Як відомо, першими в космос будуть відправлені 600 чоловік. Вони вже навіть оплатили повну вартість квитка, розмір якого 250 000 доларів. Цікаво, що серед перших космічних туристів є відомі голлівудські зірки і знамениті поп-виконавці. Йдеться про Леонардо ді Капріо і співака Джастіна Бібера.

✔️ General Dynamics

Значну роль в бізнесі компанії грає розробка і виробництво потужних інформаційних систем, що застосовуються для управління збройними силами США. Серед них: система управління міжконтинентальними ракетами (МХ); системи телекомунікаційного спостереження та обробки даних супутникової розвідки (SAPS); модульні комплекси трансляції, розпізнавання і обробки сигналів (MASP); мультиресурсні системи інформаційного забезпечення (GDMX) та інші.

Крім цього, General Dynamics протягом тривалого часу працювала спільно з NASA над створенням, експлуатацією та вдосконаленням автоматизованої системи пуску, контролю і орбітальної корекції космічних супутників (TDRSS).

✔️ Thales Group

Це міжнародна промислова група, яка виробляє інформаційні системи для авіакосмічного, військового і морського застосування. Вона займає третє місце в світі з виробництва бортових РЛС.  Ціна акцій компанії знаходиться на рівні 70 євро, з прогнозом зростання вартості до 87-88 євро, за даними аналітиків Reuters. Такий приріст забезпечить прибутковість інвесторам на рівні 25%.

 

Що ж стосується стартапів в секторі space tech, варто звернути увагу на наступні:

✔️ Relativity Space

Інвестиції в стартап Relativity Space становлять $ 35 мільйонів. Ідея засновників Relativity Space полягає в тому, щоб надрукувати на 3D-принтері майже всю ракету, а якщо точніше – 95% від неї і скоротити кількість компонентів ракети з 100 000 до менш, ніж 1000.

Компанія очікує, що кожен запуск надрукованій ракети обійдеться приблизно в $ 10 мільйонів, повідомляє Futurism.

Relativity Space планує використовувати нові інвестиції, щоб створити другий принтер Stargate і прискорити виробництво ракет.

 

✔️ Каліфорнійський стартап Moon Express привернув $ 20 млн інвестицій  – на ці гроші компанія розраховує відправити апарат на Місяць. Moon Express став єдиною приватною компанією, яка отримала дозвіл від американського уряду здійснити місію на іншу планету.

✔️ Rocket Lab, один з найбільших стартапів в категорії компаній NewSpace, який надає послуги із запуску космічних апаратів на орбіту, анонсував супутникову платформу Photon.

Стартап орієнтується в першу чергу на доставку компактних супутників. Однак, як і компанія Ілона Маска, вона зосередилася на створенні ракет-носіїв, які можна використовувати неодноразово.

До теперішнього часу Rocket Lab провела 11 місій, здійснивши запуски з території Нової Зеландії, але незабаром збирається дістатися і до США, а в число її клієнтів вже увійшло Національне управління військово-космічної розвідки США.