19/11/2020

Штучний інтелект в мистецтві 

Як штучний інтелект створює мистецтво не гірше будь-якого з нас? Розповідаємо про найвідоміші випадки застосування ШІ в арті та музиці.

 

Репродукції від Google Deep Dream

Найбільше зі штучним інтелектом працюють такі корпорації як Google, Amazon, NVidia, Apple і інші. Фактично ніхто з них не позиціонує свої дослідження для створення нейромережі, яка б змогла повноцінно займатися мистецтвом. Це скоріше наукові фундаментальні роботи, що дозволяють розширити межі можливостей AI.

Незважаючи на це, у Google є проект Google Deep Dream, в якому інженери працюють над створенням штучного інтелекту з інтуїцією для заняття творчістю. Він працює за системою навчання GUN, коли один штучний інтелект аналізує величезну кількість художніх зображень і створює за їх мотивами інші, а вже на них вчиться другий штучний інтелект. Ця система працює за принципом людського мозку, оскільки людина аналізує, як правило, вже не стільки реальні об’єкти мистецтва, скільки свої інтерпретації або навіть чужу думку.

У підсумку другий штучний інтелект після аналізу картин, створених першим, починає малювати – в абсолютно дивних жанрах, несхожих на все те, що створював людина.

 

Timecraft

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту (MIT) розробили систему машинного навчання Timecraft, яка визначає, як створювалася та чи інша картина. Інструмент може досить точно відновити етапи їх написання. Для цього Timecraft достатньо однієї репродукції твору. Так штучний інтелект відтворив, наприклад, етапи написання картин відомих художників.

Спочатку система навчалася на основі відеороликів з уповільненою зйомкою процесу написання цифрових і акварельних пейзажів і натюрмортів. Потім вчені створили штучну нейронну мережу, щоб «реконструювати» художні роботи на основі вже обробленого матеріалу. Мета ШІ- імітувати здатність художників відтворювати серію мазків і інших прийомів, які необхідні, щоб вийшов закінчений твір.

Систему можна використовувати на уроках історії живопису для віртуального відображення процесу роботи відомих художників. 

 

Досвід Microsoft

Програмісти компанії Microsoft навчили штучний інтелект переводити музику в зображення. В основу машинного навчання ліг аналіз картин художника-абстракціоніста Василя Кандинського, який став одним з основоположників «світломузики».

Для створення першої картини нейросітка  використовувала пісню групи «Альянс».

Кандинський вважав, що звук має нерозривний зв’язок з геометричними фігурами, тому його можна зобразити на полотні. У компанії Microsoft фахівці аналогічним чином вирішили, що їм вдасться створити нейросітку, що здатна перетворити музику в абстрактні картини.

У навчанні штучного інтелекту експерти використовували метод генеративно-змагальної моделі, в рамках якої одна нейросітка створює картини, друга – оцінює її роботу. Першою композицією, на основі якої штучний інтелект намагався намалювати картину, стала пісня групи «Альянс» – «На зорі».

 

Jukebox

Дослідницька компанія OpenAI представила Jukebox – штучний інтелект, який створює  музику з осмисленими текстами і вокалом.

Система Jukebox навчалася на основі безлічі уривків з пісень найрізноманітніших жанрів, від класичного року до хіп-хопу. Подібно до того, як інші нейронні мережі здатні імітувати стилі малювання знаменитих художників, новий проект OpenAI може створювати музичні композиції як у виконавців, на треках яких він навчався.

«Ми показуємо, що наші моделі штучного інтелекту можуть створювати пісні на основі самих різних музичних жанрів, таких як рок, хіп-хоп і джаз. Вони можуть створити мелодію, ритм і тембри для самих різних інструментів, а також стиль та голос виконавців, які будуть звучати разом з музикою », – пояснили представники OpenAI.

На створення однієї хвилини музичного треку штучного інтелекту Jukebox потрібно близько 9 годин. Так що компанія поки не може створити додаток, де музичні композиції зможе створювати кожен.